joi, iunie 25, 2026
18.9 C
Oradea

Strategia anti-recidivă din Bihor, coordonată de Prefectul Marcel Daniel Dragoș

Surse

Pe 24 octombrie 2025, Prefectul județului Bihor, Marcel Daniel Dragoș, a organizat o întâlnire majoră pentru a coordona implementarea Strategiei guvernamentale de prevenire a recidivei pentru perioada 2025-2029, conform HG nr. 352/2025. Evenimentul a vizat extinderea colaborării între diverse instituții, organizații neguvernamentale și comunități religioase, pentru a susține reintegrarea socială a aproximativ 1.000 de foști deținuți și a altor persoane sancționate penal în județul Bihor.

Reprezentanți ai Serviciului de Probațiune Bihor, Penitenciarului Oradea, și ai Inspectoratului Județean de Poliție Bihor, printre alții, au participat la discuții. Strategia urmărește să reducă recidiva prin programe educaționale și sociale, utilizând fonduri europene destinate grupurilor vulnerabile.

Accentul a fost pus pe măsuri variate precum: educația nonformală, training în competențe de muncă și locuire temporară. Autoritățile speră să diminuare stigmatizarea socială prin aceste inițiative. Prefectul Dragoș a subliniat importanța colaborării inter-instituționale și a sprijinului din partea comunității locale, inclusiv entitățile de business, pentru a preveni infracționalitatea repetitivă și a încuraja comportamente pro-sociale.

Hot this week

Finanțele Bihor explică variantele de eșalonare – cum poți plăti datoriile la stat în rate

Contribuabilii din Bihor care nu își pot achita integral...

Antifrauda Oradea descoperă fermă clandestină de criptomonede în Satu Mare: ce au găsit inspectorii

Inspectorii Direcției Regionale Antifraudă Fiscală (DRAF) Oradea au identificat...

Topics

Related Articles

Popular Categories