joi, iunie 25, 2026
18.9 C
Oradea

Adolescent de 17 ani din Sâniob, condamnat pentru atac cu cuțitul în gât

Surse

Un adolescent de 17 ani din comuna Sâniob, Bihor, a fost condamnat definitiv la doi ani și șase luni de închisoare pentru tentativă de omor. Tânărul a înjunghiat un bărbat de 26 de ani în gât și braț, incidentul având loc pe 2 iunie 2024.

Agresiunea a izbucnit din cauza unei propuneri indecente pe care victima ar fi făcut-o prietenei adolescentului, în schimbul unei sume de 500 de lei. După ce cei doi s-au întâlnit întâmplător în comună, tânărul l-a lovit pe bărbat cu pumnul, apoi cu un briceag în zona gâtului.

Deși viața victimei nu a fost pusă în pericol, aceasta a necesitat 12 zile de îngrijiri medicale. Judecătorii au considerat că atacul a vizat o zonă vitală, astfel încât a fost calificat ca tentativă de omor.

Adolescentului i s-a impus și obligația de a plăti daune morale de 10.000 de lei victimei. În urma sentinței, el a fost predat Penitenciarului din Oradea. Procurorii au menționat comportamentul infracțional periculos al tânărului, deși acesta a susținut că briceagul i s-a deschis accidental.

Evenimentul subliniază problemele de violență între tineri și responsabilitățile de a răspunde legal pentru acțiunile lor.

Hot this week

Finanțele Bihor explică variantele de eșalonare – cum poți plăti datoriile la stat în rate

Contribuabilii din Bihor care nu își pot achita integral...

Antifrauda Oradea descoperă fermă clandestină de criptomonede în Satu Mare: ce au găsit inspectorii

Inspectorii Direcției Regionale Antifraudă Fiscală (DRAF) Oradea au identificat...

Topics

Related Articles

Popular Categories