miercuri, iunie 24, 2026
32.2 C
Oradea

Primăria Oradea avertizează: Deșeurile doar în insulele ecologice, sancțiuni și monitorizare

📷 Sursa imaginii: oradeaindirect.ro (via oradeaindirect)

Surse

Primăria Municipiului Oradea, comunicat publicat la 14/01/2026, atenționează locuitorii că depozitarea deșeurilor în afara insulelor ecologice reprezintă o utilizare necorespunzătoare a infrastructurii de colectare. În ultimele luni au fost identificate cazuri repetate de abandon lângă insulele ecologice digitalizate, deși acestea funcționează pe bază de cartelă.

Analiza utilizării cartelelor indică că un număr semnificativ dintre cartelele distribuite nu au fost folosite în perioada recentă, fenomen care explică ocolirea sistemului cu acces controlat. Deșeurile abandonate vor fi colectate în continuare, dar costurile suplimentare generate pot fi imputate asociațiilor de proprietari, conform regulamentului local.

Pentru creșterea accesibilității, municipalitatea va modifica panourile frontale ale insulelor (coborârea gurilor de acces, adaptarea elementelor constructive) pentru copii, persoane vârstnice și cu mobilitate redusă. Totodată, Primăria pregătește controale mixte etapizate cu Poliția Locală Oradea, cu caracter inițial preventiv-educativ; în cazul neconformităților repetate vor fi aplicate tarife penalizatoare și sancțiuni contravenționale.

Se analizează, de asemenea, soluții de monitorizare video a insulelor, cu respectarea legislației privind protecția datelor cu caracter personal, pentru a descuraja abandonarea deșeurilor și a facilita identificarea persoanelor care folosesc necorespunzător infrastructura. Apelul municipalității este clar: locatarii trebuie să utilizeze cartelele primite și să depună deșeurile exclusiv în insule, respectând colectarea separată pe fracții, pentru menținerea igienei, sănătății publice și evitarea costurilor suplimentare.

Știrile au fost relatate de surse locale (OradeaIndirect și Crișana) pe 14/01/2026.

Hot this week

Caniculă în Crișana: avertizări ANM pentru Bihor și cod galben de furtuni

Administrația Națională de Meteorologie anunță o nouă perioadă de...

FC Bihor întărește lotul cu trei tineri și pregătește grupele de junioare după episodul licenței

FC Bihor Oradea își conturează planul pentru sezonul următor...

Containere anticaniculă în Oradea: ce ascund cele PATRU refugii din Piața Unirii, Cetate, Decebal și Rogerius

Oradea a lansat, încă din weekend, patru containere anticaniculă...

Topics

Related Articles

Popular Categories