miercuri, iunie 24, 2026
22 C
Oradea

Operațiune în forță! Peste 120 de șoferi sancționați în Bihor pentru exces de viteză

Surse

Poliția Rutieră din Bihor a desfășurat o amplă acțiune de control pe drumurile din județ, joi, 13 noiembrie, vizând creșterea siguranței rutiere și sancționarea abaterilor care pun în pericol ceilalți participanți la trafic. În urma acestei operațiuni, 122 de participanți la trafic au fost amendați cu un total de 78.693 lei.

Printre aceștia, 71 de șoferi au fost depistați conducând cu viteză peste limita legală. Alți 4 nu purtau centura de siguranță, iar 5 nu au acordat prioritate pietonilor sau altor vehicule. Acțiunea a dus la suspendarea dreptului de a conduce pentru 26 de șoferi, care reprezentau un pericol în trafic.

De asemenea, au fost retrase certificatele de înmatriculare pentru 5 vehicule care nu îndeplineau condițiile de siguranță. Poliția avertizează asupra riscurilor majore ale conducerii sub influența alcoolului sau a drogurilor.

Alte abateri includ nerespectarea semaforului roșu de către 3 șoferi și depășirea ilegală de către 2 participanți la trafic. Acțiunile de control vor continua pe șoselele bihorene, punând accent pe prevenirea accidentelor rutiere.

Conform noii legislații, forțele de ordine subliniază că implicarea în accidente mortale, având permis suspendat sau sub influența substanțelor, va duce la pedepse cu închisoarea.

Hot this week

Finanțele Bihor explică variantele de eșalonare – cum poți plăti datoriile la stat în rate

Contribuabilii din Bihor care nu își pot achita integral...

Antifrauda Oradea descoperă fermă clandestină de criptomonede în Satu Mare: ce au găsit inspectorii

Inspectorii Direcției Regionale Antifraudă Fiscală (DRAF) Oradea au identificat...

Topics

Related Articles

Popular Categories